Att tapetsera är en konst som inte alltid ger bästa möjliga resultat vid eget utförande, särskilt om kompetensen saknas sedan tidigare. Av den anledningen är det en god investering att anlita en professionell tapetserare som ser till att jobbet blir korrekt utfört och som lämnar ett hållbart och snyggt resultat. Det gäller inte bara att det ser bra ut vid första anblick, utan minst lika viktigt är det att rätt material och produkter används för att färgen inte ska släppa eller slitas ut på en gång.
Tapetsering som tjänst finns utspritt över hela landet. Firmor skiljer sig åt i vilka tjänster de erbjuder och hur bred kompetens de har. Ur kundens perspektiv är det av vikt att inkludera fler aspekter än bara pris och kompetens vid val av tapetseringsfirma. Att företaget följer policys och riktlinjer kring kvalitet och fackmannamässigt utfört arbete är ofta en förutsättning för att kunna lita på ett lyckat resultat. Om arbetet inte är fackmannamässigt utfört är chansen dessutom ytterst liten, rentutav obefintlig, för kunden att använda sig av en försäkring vid eventuella fel i arbetet. Att välja den firman som erbjuder lägsta pris kan således få motsatt effekt och leda till att det i slutändan blir dyrare än om kunden anlitade en förtroendeingivande tapetserare från början.
När en professionell firma ska anlitas i Stockholm, Malmö eller Västerås finns Larsson Örnmark Måleri AB till förfogande. Företaget har erfarenhet inom renovering och tapetsering ända sedan 1947 då företaget grundades. Larsson Örnmark erbjuder tapetseringstjänster inom kulturbevarande måleri, service och nyproduktion; såväl till privata som offentliga uppdragsgivare.
Företagets tapetserare i Stockholm arbetar där Larsson Örnmark först startade. De utgår från visionen att erbjuda tjänster med hög kvalitet och har ett tydligt miljöansvar. Kunderna står i fokus och företagets strävar efter att alltid kunna erbjuda en tillfredsställande tjänst som blir rätt från början till slut. Vidare erbjuder företaget konkurrenskraftiga priser i jämförelse med många andra tapetserare i Stockholm.
Larsson och Örnmarks tapetserare i Malmö har kunder som är fastighetsägare, bostadsrättsföreningar och byggnadsföretag. Precis som i Stockholm erbjuder de en bredd av tjänster och lägger stor vikt vid att hålla regler och leverera hög kvalitet. Företagets tapetserare i Malmö utgår från Skånes residensstad med omnejd och arbetar även bland annat i Lund. Personalstyrkan har en gedigen kännedom kring materialet och innehar lång erfarenhet inom tapetsering.
Förutom Stockholm och Malmö så har Larsson och Örnmark även tapetserare i Västerås. På filialkontoret arbetar cirka 40 anställda med en lika gedigen yrkeserfarenhet som i övriga städer. Kompetensen är stor när det kommer till både kulturarbeten och nyproduktion. Till skillnad från många andra tapetserare i Västerås erbjuder Larsson och Örnmark många olika typer av tapetseringar, allt från traditionellt måleri till nybyggnad och konservatorstjänster. Med flertalet ISO-certifieringar i ryggen är de konkurrenskraftiga på marknaden och erbjuder tjänster som är prisvärda för den höga kvaliteten som levereras.